top of page

Buzzword anatómia - Könyvajánló szervezetfejlesztőknek

  • Writer: Gergely Orbán
    Gergely Orbán
  • Jan 15, 2020
  • 2 min read

Négy éve történt, hogy szűk baráti körben összegyűltünk, egy napsütéses hétvégi elvonulásra. A szervezetfejlesztő baráti kör egy Zebegényi domboldali házban vert tanyát. Elvonultunk kipróbálni magunkon pár coaching eszközt, rálátni a jelenre, tanulni egymástól és tervezni a jövőt. Mindannyian tettünk egy-egy vállalást, hogy gazdagítsuk vele a csapat tudását. Kiss Feri vállalása ez a tanulmány volt, amelyen már akkor is dolgozott.


2013-ban Magyarországon elsőként kísérleteztünk a holacracy módszertanával az Aliz Tech-ben - akkori nevén Doctusoftban. Voltak tanulságos, lelkesítő pillanatok és szép számmal voltak kudarcok, mélypontok, konfliktusok is. Az elmúlt hat évben vezetőként, és szervezetfejlesztőként is alkalmaztam a holakrácia módszertanából tanultakat. A saját bőrömön tapasztaltam meg a módszer, az érintett szervezetek, és a saját határaim. Ha a lényegét szeretném röviden megfogalmazni:


A módszer játékszabályai lehetővé teszik, hogy a személyes megújulás képességét, ha megvan bennünk, közel azonos mértékben, a szervezet megújulási képességévé tegyük.

Különleges élmény olyasvalakinek az írásait olvasni, akit ismerek. Amikor olvasom, hallom a író hangját, felelevenednek a beszélgetéseink és az együtt töltött idő hangulatai. És különleges élmény ezúttal benne lenni az olvasott könyvben. Elégedettség, büszkeség, és sok emlék kavarodott bennem, amikor olvastam.


A tanulmány a sociocracy-t és a holacracy-t veti össze.

Ez két olyan munkaszervezési módszertan, amely - igaz, hogy időigényesnek és merevnek tűnő, szabályozott keretek között - de lehetőséget teremt a fenntatható egyensúlyra. Lehetőséget ad, hogy a keretei között kiegyensúlyozottan megférjen és megújuljon az egyén motivációja, a csapat megtartó kultúrája és a szakmai alapokon szervezett értékteremtő munka.


Kiss Ferenc könyve - Sociocracy & Holacracy, Agilis és emberi szervezetek - ezt a két módszertant mutatja be és veti össze. Azt szeretem benne, hogy ugyanazt a bravúrt oldja meg, ami a módszertanok célja is: egyensúlyt. Olyan kifinomult egyensúlyt, ami nem magától értetődő, hanem kitartó tanulás, kisérletező munka, figyelem, törekvés és érlelés eredménye.


A könyv egy tanulmánynak megfelelő alapossággal készült, mégis olvasmányos.

A használt szókészlet következetes, befogadható és könnyen megszokható. A stílust inkább az ismeretterjesztésre való törekvés határozza meg, mégsem veszít a gondolatmenet a tudományos igényességből. A tartalom bár sűrű, gazdag, mégis sikerült ezt befogadható terjedelemben megvalósítani.



Az eddigiek alapján le sem tagadhatom, hogy elfogult vagyok. De nem is tenném. Időnként beleláttam a hosszú alkotási folyamatba, és örülök a szerző és az őt támogatók kitartásának. Meggyőződésem, hogy olyan kiadványról van szó, amely, ha angol nyelven készül el, sokkal nagyobb publicitást kap, de így is gyakran fognak hivatkozni rá közösség- és szervezetfejlesztők az elkövetkező években.

 
 
 

Comentarios


  • linkedin

©2019 by Orbán Gergely.

bottom of page